Budowa basenu


Decydując się na basen koło domu warto to zrobić wtedy, kiedy dom jest budowany. Wielu fachowców właśnie w ten sposób radzi, ponieważ mamy od razu dwa place budowy. Nie trzeba niepotrzebnie niszczyć sobie trawnika albo ogrodu żeby ciężki sprzęt wjechał i wykopał dziurę w ziemi. Warto również uwzględnić koszty, a zatem jeśli już koparka jest na działce to nie trzeba jej specjalne sprowadzać. Można na tym bardzo dużo oszczędzić i właśnie o to chodzi tym osobom, które chcą mieć basen koło domu. Musimy dowiedzieć się jak budować basen żeby nie popełniać wielu błędów. Głównie musimy się skupić na miejscu gdzie basen powinien być wykopany. Najlepiej żeby to była strona południowa, ponieważ tam przez cały dzień jest słońce. Jeśli postawimy na północ to trzeba czekać na bardzo gorące lato żeby można było z basenu korzystać. Im bliżej domu będzie basen tym mniejsze będą koszty doprowadzenia czy to instalacji wodnej czy instalacji elektrycznej.

Zaczynamy budowę
Wykopanie dziury w ziemi według planu to nie jest problem. Każdy sobie z tym poradzi i nie będzie to zajmowało zbyt wiele czasu. Nawet mały basen to będzie ogromna ilość ziemi, a zatem jeśli nie mamy jej gdzie rozsypać na działce to trzeba będzie zorganizować transport. Jeśli chodzi o nieckę basenu to najlepiej będzie postawić na beton. Można dzięki temu uzyskać bardziej oryginalny kształt. W sprzedaży są również niecki z blachy, które łączone są z elementów na miejscu u klienta. Jeśli chcemy mieć coś lekkiego, ale i trwałego to niecki basenowe wykonane z żywicy są najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem. Żywica jest materiałem, z którego można wykonać dowolne kształty, przez co basen będzie o wiele bardziej oryginalny.

Duży czy mały basen?
Musimy pamiętać, że koszty basenu to dopiero początek drogi. Później jest o wiele trudniej, ponieważ taki basen trzeba utrzymywać. W Polsce nie zostawia się wody w basenie na cały rok jak ma to miejsce w krajach, które przez cały czas mają temperaturę na plusie. To oznacza, że mając duży basen potrzebne będą dziesiątki tysięcy litrów wody. To spory wydatek, dlatego jeśli nie chcemy ponosić aż tak dużych kosztów to mniejszy basen będzie bardzo dobrym pomysłem. Utrzymanie czystości to też dodawanie chloru i środków chemicznych. To wszystko kosztuje sporo pieniędzy, dlatego basen jest przeznaczony dla osób mających nieco więcej pieniędzy. Mając duży basen bardzo dobrym pomysłem jest jego czyszczenie oddać w ręce wyspecjalizowanej firmy. Wtedy wiemy, że basen będzie czysty, ale i bezpieczny.